И ЦВЕТОВИТЕ ИМААТ УШИ!

Денеска светот е полн со звуци: птиците црцорат, ветровите шумолат низ дрвјата и инсекти кои потпевнуваат за нивниот “бизнис”. Звуците на предаторот и ушите на пленот се прилагодени еден на друг. Звукот е толку елементарен за животот и преживувањето што го поттикна професорот на истражувачкиот институт во Тел Авив, Лилах Хадани, да праша: Што ако…

РОДИТЕЛИТЕ ЧИИ ДЕЦА СЕ ЛЕКУВААТ ВО СКОПЈЕ ЌЕ ИМААТ МЕСТО ЗА ПРЕСТОЈ!

Министерот за здравство, Венко Филипче ја отвори „Родителската куќа“, која е наменета за родители чии деца се на подолг престој во болница. Родители кои не живеат во Скопје, каде се наоѓа единствениот центар за лекување на малигни заболувања кај деца. -Среќен сум што со „Родителската куќа“ ќе им помогнеме на родителите што не се од…

СОЛЗИ РАДОСНИЦИ! МАКЕДОНСКИТЕ ОДБОЈКАРИ ЗА ПРВ ПАТ НА ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО! (ФОТО+ВИДЕО)

Синоќа во Кале се случи историја! Македонските одбојкари ја совладаа Унгарија со 3-0 за прво Европско првенство од нашата самостојност! Со оваа победа тие го задржаа второто место во групата и како петта најдобро второ пласирана селекција од сите во квалификациите го добија своето заслужено место меѓу најдобрите во Европа! Во прилог сите квалификувани тимови…

ПРЕТСТАВАТА “ОЛИВЕР ТВИСТ” ЌЕ СЕ ИЗВЕДЕ ВО “ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА И МЛАДИ”

Претставата „Оливер Твист“ на 10 јануари (четврток) од 19 часот се игра во Театарот за деца и младинци. Работена е според истоимениот роман на Чарлс Дикенс, кој е лектира во основното образование. „Извонредната драматизација на добро познатата приказна, овојпат во стихови од страна на режисерот Срѓан Јаникијевиќ, им нуди на децата една сосема несекојдневна, нетипична…

МАКЕДОНСКИОТ УМЕТНИК ЗОРАН КАРДУЛА ГИ НАСЛИКА СПОМЕНИЦИТЕ ОД НОБ НА ПЛАКАТИ ОД ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ! (ВИДЕО+ФОТО)

Зоран Кардула е роден во 1967 година во Крушево во влашко семејство. Тој е дипломиран електроинженер кој со графички дизајн се занимава од 2000тата па навака, работи како дизајнер во агенцијата „Публицис“ од Скопје, а паралелно е посветен и на сликарство и тоа од почетокот на 90тите години на 20 век. Досега учествувал на различни…

СВЕТОТ ГО ДОБИ ПРВИОТ 3Д ОТПЕЧАТЕН ЕЛЕКТРИЧЕН МОТОЦИКЛ! (ВИДЕО)

Мотоциклистите наскоро ќе можат да се приклучат на револуцијата за зелена енергија, благодарение на оваа елегантна нова форма на транспорт. Германскиот производител BigRep неодамна го претстави својот прототип за првиот целосно 3D-отпечатен електричен мотор во светот. Електромоторот “NERA”, кој беше дизајниран од страна на новиот оддел за иновации на компанијата NowLab, тежи само 60 килограми.…

ХУАВЕИ ГО ПРЕТСТАВИ НОВИОТ “П СМАРТ”! (ВИДЕО)

Huawei P Smart е новиот буџетски модел од кинескиот гигант за паметни телефони и е еден од најевтините телефони со популарниот 18: 9 екран. Предводниците на Huawei се одлични, но дали P Smart може да се справи со конкуренцијата од сопствениот буџет на под-брендот. 

ДНК СО НОВА ПЕСНА – “КОГА БИ ЗНАЕЛА СЕ” (ВИДЕО)

ДНК во свој стил со посебна новогодишна и божиќна честитка за сите свои фанови, пријатели и вљубеници во модерниот звук. Тие објавија нова песна со наслов „Кога би знаела се“. Композицијата веќе очекувано е на проверениот тандем – Панчо и Лазар Цветковски, односно музиката е заедничка, текстот е на Панчо, додека аранжманот е дело на…

ПЕНЗИОНЕРОТ КОЈ БЕСПЛАТНО ПРЕВЕЗУВА СИРОМАШНИ СРЕДНОШКОЛЦИ И СТУДЕНТИ!

Прв пат тоа го направил неколку дена пред Божиќ. Пол Гетечиус изгледал како татко што ја чека својата ќерка од колеџ. Поздравувајќи ја насмеаната млада жена надвор од студентскиот дом, го фрлил ранецот во својот автомобил, а потоа го напуштил паркингот прекриен со снег и автомобили. Следниот ден, тој го сторил истото и на друг…