НОВАТА КРАЛИЦА НА ТЕНИСОТ – КАМИЛА ЏОРЏИ (ФОТО + ВИДЕО)

Камила Џорџи е родена 1991 година во Италија. Таа го направи своето највисоко меѓународно тениско деби во 2006 година . По освојувањето на нејзината прва титула на ИТФ во 2009 година, таа го направи своето прво деби на WTA Tour на Вимблдон во 2011 година.

По нејзиниот успешен настап на шампионатот, таа се искачи на врвот на ВТА листата. Следната година, таа стигна до третиот круг на Вимблдон шампионатот и го направи своето второ гренд-слем четврт финале на УС Опен. Камила стигна до финалето на ВТА турнејата во Катовице во 2014. Моменталн го достигна своето најдоброто рангирање како 26та на ВТА листата од октомври 2018 година.

About

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *