Author: ubavivesti

ВИКТОРИА ЛОБА СО ПРВ СТУДИСКИ АЛБУМ – “НОВ СВЕТ”!

Популарната поп пејачка Викторија Лоба ги покани своите фанови на промоцијата на нејзиниот прв студиски албум која ќе се одржи во ресторан FOUR во понеделник во 19 часот. Викторија Лоба е родена во Таганрог, Ростов, Русија на 17 октомври 1988 година. На свои 8 години, со семејството се преселува во Скопје. Таа се појави на…

ШЕСТО ИЗДАНИЕ НА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ – “СОНОТ НА ОБЛАЧЕТО”!

Детскиот фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“ годинава ќе го доживее своето 6. издание во периодот од 17 до 19 декември на сцената Фросина во просториите на Младинскиот културен центар во Скопје. 16 ДЕКЕМВРИ-НЕДЕЛА 12:00 Работилница со Театар “Сенки и облаци” и Доротеј Нешовски 🇲🇰️ 2часa / 6+ год Детски креативен центар МКЦ…

МАКЕДОНСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ СО МЕДАЛИ ОД ОЛИМПИЈАДАТА ВО БОЦВАНА!

Македонскиот тим беше составен од учениците Димитар Џорлев, Мила Ивановска, Дарко Стојчев, Бисера Јанчевска, Дамјан Јанчевски и Мајкл Георгиевски кои работеа со нивните ментори по физика, хемија и биологија – доц. д-р Ламбе Барандовски, проф. д-р Марина Стојановска и Елена Рафаиловска. „Со задоволство го споделуваме успехот на македонските претставници. Честитки за Мила Ивановска, Дарко Стојчев…

РУДНИЦИТЕ ЗА ЈАГЛЕН МОЖЕ ДА СЕ ТРАНСФОРМИРААТ ВО ЕФИКАСНИ ЗАТВОРЕНИ ФАРМИ!

Со постојано намалената побарувачка за јаглен во светот, постојат повеќе од 150.000 рудници за јаглен што се напуштени само во Велика Британија. Наскоро може да им се даде нов живот во вид на ултра ефикасни фарми од затворен тип. Иако може да изгледа контраинтуитивно, рудниците за јаглен се всушност “речиси совршена” средина за земјоделство. Овие…

ЗОШТО KuponGo И КАКО ФУНКЦИОНИРА!

  У.В. : Кои се KuponGo?      Па, ние сме среќни луѓе кои на забавен начин сакаат да воведат нов интересен начин на купување, а притоа грижејќи се да не се плаќа целосната цена. Секој додаваше идеи за како да воведеме ведрина на начин да направиме спој на моментално најактуелните алатки со кои луѓето се релаксираат,…

УБАВИ ВЕСТИ СО АЛЕКСАНДРА ЈАНЕВА! (ИНТЕРВЈУ)

  Миленичката на македонската публика Александра Јанева во разговор со нашиот тим ни ги откри нејзините УБАВИ ВЕСТИ и дел од нејзините идни планови. Во прилог прочитајте со што ќе не изненади. У.В: Како тече еден Ваш обичен работен ден, која е Вашата дневна рутина? На нозе сум околу 9, 10 сабајле, но можам да…

СТРУМИЧАНКАТА ЕЛЕНА НАЈДЕНОВСКА СО НОВО НАУЧНО ОТКРИТИЕ ВО ШВАЈЦАРИЈА!

Елена е родена во 1987 во Струмица каде завршува основно образование и гимназија. Подоцна студираа на електро-техничкиот факултет на Федералниот Технички Универзитет во Лозана, Швајцарија каде што и магистрира во 2012 со специјализација во процесирање на сигнали. Неодамна докторира на факултетот за биологија и медицина на Лозанскиот Универзитет во доменот на науките за живиот свет…

ЗГРИЖУВА ДЕЦА БЕЗ РОДИТЕЛИ, А ПАРИТЕ ОД ДРЖАВАТА ГИ ШТЕДИ ЗА НИВНАТА ИДНИНА!

Кумановката Сузана Величковска осум години се грижи за деца без родители и родителска грижа во својот дом во населбата Карпош. Досега згрижила 10 деца, а надоместот што ѝ го исплаќа државата за тоа не го троши, туку го чува за нивната иднина. 54-годишната Величковска вели дека во 2010 со сопругот одлучиле да станат згрижувачко семејство, откако ја…

СТУДЕНТИ ОД МАШИНСКИ ИЗМИСЛИЈА СИСТЕМ НА ЕЛЕКТРИЧНИ ВЕЛОСИПЕДИ ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ НА ВОЗДУХОТ!

Сообраќајот во Македонија го сочинуваат застарени возила кои значително влијаат врз загадувањето на воздухот – број еден проблем на секој граѓанин. Инсипирани и револтирани од целата ситуација, студенти од Машинскиот факултет, со помош на својот професор одлучија да дадат свој придонес во решавање на проблемот. Изминатава година ипол тие работеа на проектот што го именуваа како…

ПРОМОЦИЈА НА НОВА КНИГА ОД ВЕНКО АНДОНОВСКИ!

Промоцијата на новата книга на Венко Андоновски, насловена „ПРИПИТОМУВАЊЕ НА КУЧКАТА“.  ќе се случи на 6 декември (четврток), во Клуб-ресторан МКЦ, со почеток во 19 часот, во организација на издавачкиот центар ТРИ. Венко Андоновски се јавува по подолго време со жанрот преку кој и стана познат во нашата книжевност – краткиот расказ. Со оваа книга…