ДОМ И СЕМЕЈСТВО

РОДИТЕЛИТЕ ЧИИ ДЕЦА СЕ ЛЕКУВААТ ВО СКОПЈЕ ЌЕ ИМААТ МЕСТО ЗА ПРЕСТОЈ!

Министерот за здравство, Венко Филипче ја отвори „Родителската куќа“, која е наменета за родители чии деца се на подолг престој во болница. Родители кои не живеат во Скопје, каде се наоѓа единствениот центар за лекување на малигни заболувања кај деца. -Среќен сум што со „Родителската куќа“ ќе им помогнеме на родителите што не се од…

ПЕНЗИОНЕРОТ КОЈ БЕСПЛАТНО ПРЕВЕЗУВА СИРОМАШНИ СРЕДНОШКОЛЦИ И СТУДЕНТИ!

Прв пат тоа го направил неколку дена пред Божиќ. Пол Гетечиус изгледал како татко што ја чека својата ќерка од колеџ. Поздравувајќи ја насмеаната млада жена надвор од студентскиот дом, го фрлил ранецот во својот автомобил, а потоа го напуштил паркингот прекриен со снег и автомобили. Следниот ден, тој го сторил истото и на друг…

СО РЕЦИКЛИРАНА ПЛАСТИКА ДО ПРОТЕТСКИ НОЗЕ!

Двајца дипломци со седиште во Цирих создадоа евтина протетика со пониски екстремитети направени од рециклиран пластичен отпад, која се собира и се обработува во локалните фабрики во Кенија. Проектот Circleg е основан од страна на индустриски дизајнери додипломци Фабиан Енгел и Симон Ошвалд на Универзитетот за уметност во Цирих во март 2018 година како изборен…

ВО ХУМАНА МИСИЈА СПАСЕНИ ПОВЕЌЕ ОД 20 ДИВИ ЖИВОТНИ ОД НЕЛЕГАЛНО ЗАРОБЕНИШТВО! (ФОТО)

Среќен крај за животот на 22 диви амазонски животни, кои минатата недела беа спасени од нелегално заробеништво во Пуерто Алегриа, Перу, мал град во џунглата на реката Амазон. Перуанските власти ги конфискуваа животните, меѓу кои и тројца мрзеливци. Photo: NationalGeographic.com Спасувањето го сруши транспортерскиот појас низ Порто Алегри на смртоносниот див светски туризам. Тоа е…

ШЕСТО ИЗДАНИЕ НА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ – “СОНОТ НА ОБЛАЧЕТО”!

Детскиот фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“ годинава ќе го доживее своето 6. издание во периодот од 17 до 19 декември на сцената Фросина во просториите на Младинскиот културен центар во Скопје. 16 ДЕКЕМВРИ-НЕДЕЛА 12:00 Работилница со Театар “Сенки и облаци” и Доротеј Нешовски 🇲🇰️ 2часa / 6+ год Детски креативен центар МКЦ…

ЗОШТО KuponGo И КАКО ФУНКЦИОНИРА!

  У.В. : Кои се KuponGo?      Па, ние сме среќни луѓе кои на забавен начин сакаат да воведат нов интересен начин на купување, а притоа грижејќи се да не се плаќа целосната цена. Секој додаваше идеи за како да воведеме ведрина на начин да направиме спој на моментално најактуелните алатки со кои луѓето се релаксираат,…

ЗГРИЖУВА ДЕЦА БЕЗ РОДИТЕЛИ, А ПАРИТЕ ОД ДРЖАВАТА ГИ ШТЕДИ ЗА НИВНАТА ИДНИНА!

Кумановката Сузана Величковска осум години се грижи за деца без родители и родителска грижа во својот дом во населбата Карпош. Досега згрижила 10 деца, а надоместот што ѝ го исплаќа државата за тоа не го троши, туку го чува за нивната иднина. 54-годишната Величковска вели дека во 2010 со сопругот одлучиле да станат згрижувачко семејство, откако ја…

СИТЕ НЕБЕСНИ ПОЈАВИ ВО ДЕКЕМВРИ КОИ НЕ САКАТЕ ДА ГИ ПРОПУШТИТЕ!

Како што празниците се впуштаат во полн замав, надгледувачите на небото низ целиот свет ќе добијат некои рани небесни подароци, вклучувајќи ги обилните комети, видувањата на петте месечини, две метеорски дождови и зашеметувачката ноќ на сончевата светлина. Огромно уживање за сите оние кои се подготвени да го истражуваат ноќното небо овој месец. КОМЕТИТЕ ВО ПОЧЕТОКОТ…

TOП 10 ТУРИСТИЧКИ ДЕСТИНАЦИИ ЗА 2019ТА ГОДИНА!

МЕКСИКО СИТИ Во Мексико Сити вкусете ги оригиналните вкусови на царската пченка. Не е тешко да се најде топла, свежа тортилја во Мексико Сити. Овие тортили се направени од обработено пченкарно брашно. Меѓутоа, растечкото движење во главниот град на Мексико од 22 милиони се фокусира на заживување на земјиштето со староседелски видови со пченка и…

ДИЗНИ СО НОВА АДАПТАЦИЈА НА КРАЛОТ ЛАВ! (ВИДЕО)

Од продукцијата на Дизни се пофалија со нова адаптација на можеби најпознатиот анимиран филм за деца Кралот Лав. Со овој трејлер тие ја најавија премиерата за следното лето. BREAKING: Disney just released the first trailer for their live-action adaptation The Lion King. pic.twitter.com/hCsTh8nkjy — IGN (@IGN) November 22, 2018