ДОМ И СЕМЕЈСТВО

ПОЛИЦАЕЦ И МАЧОР СЕ СРЕТНАЛЕ ВО БРИТАНИЈА… (ВИДЕО)

Типично британско секојдневие од улиците на Лондон. Полицаец сретнува мачор на кој му треба помош. Неговата реакција – мала ама безценета…   This is the most British thing you’ll see all week… pic.twitter.com/vaDDAkqnxz — The Independent (@Independent) November 21, 2018

BABCOCK RANCH – ПРВИОТ ГРАД НА СОЛАРНА ЕНЕРГИЈА!

Babcock Ranch е град во Флорида, кој е најавен како прв американски град кој е целосно напојуван од соларни панели – и брзо се обликува како еколошки пример за остатокот од нацијата. Можеби најважно, градот е замислата на Сид Китсон, поранешен рагбист кој настапуваше за екипите Далас Каубојс и Грин Беј Пакерс – спортист со…

СТУЈАРДЕСА ДОЕШЕ БЕБЕ НА МАЈКА КОЈА ОСТАНА БЕЗ МАЈЧИНО МЛЕКО!

Младата стујардеса Патриша Органо е името чие најмногу се чита овие денови низ медиумите во светот. Причина за тоа е нејзиното добро дело кое таа го стори. Се работи за авионски лет кој се случил при крајот на минатиот месец. Авионот штотуку полетал и Патриша забележала дека едно бебе многу плаче и дека нешто не…

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ ЛУЃЕТО КОИ ГО ПОСВЕТИЛЕ СВОЈОТ ЖИВОТ НА ПАПАГАЛИТЕ!

Вилсон е поранешен пожарникар кој се пензионирал во 1995 година, тој планирал да ги исполни своите слободни денови со настава за јавна безбедност за децата. Тој сакал да ги донесе своите три папагали за овие јавни настапи затоа што открил дека птиците биле пријатен начин за пренесување пораката. Дури го научил и неговиот зелено-крилест папагал,…

КАКО БРЗИОТ ДЕЈВИД УСПЕА ДА ГО СПАСИ МАЛОТО ЖИВОТНО! (ВИДЕО)

Носителот на олимписко злато од Рио 2016 на трката од 4х400м, Дејвид Вебург, минатата недела направи еден многу убав гест кој допре до срцата на многумина. Во најголемиот сообраќаен метеж тој го напушти своето возило и излезе да го спаси беспомошното животно. Погледнете: So this happened today. pic.twitter.com/yIVajtQKA4 — David Verburg,OLY (@AdiVerb) October 28, 2018

Време е за ручек, еве еден брз рецепт!

Што да се готви денес, најголемата дилема на домаќинките и домаќините. Еве предлог за денес. ПЕЧЕН КОМПИР СО ПРАЗ И МАСЛИНКИ Потребни состојки за подготовка: 1 страк праз 300гр. маслинки 800гр. компир (варен) 2 јајца 400гр. урда 100мл. јогурт 10гр. кашкавал сол и бибер по Ваша желба Исецканиот праз се става во тава да се…

ФОТОГРАФИЈА КОЈА ЌЕ ГИ СТОПИ ВАШИТЕ СРЦА!

Најубави коментари на интернет овие денови доби дедото кој и помогна на мајката, чувајќи го нејзиното дете додека таа пополнуваше формулари за лекување додека чекаше ред во болницата. Доказ дека сеуште постојат добри луѓе кои би помогнале и на непознати кои штотуку ги сретнале во животот, кога тоа им е најпотребно. Кога младата мајка влегла…

Кактусот, омилено домашно растение!

Кактусите се многу повеќе од нивните боцки. Тие се прекрасни домашни растенија кои освен што го красат домот, шират позитивна енергија. Kактусите, за разлика од другите растенија, листовите им се преобразени во мали творби од кои се развиваат помали или поголеми трње, боцки, влакненца и сл. На тој начин се намалува транспирацијата и кактусите можат…