КУЛТУРА

ПРЕТСТАВАТА “ОЛИВЕР ТВИСТ” ЌЕ СЕ ИЗВЕДЕ ВО “ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА И МЛАДИ”

Претставата „Оливер Твист“ на 10 јануари (четврток) од 19 часот се игра во Театарот за деца и младинци. Работена е според истоимениот роман на Чарлс Дикенс, кој е лектира во основното образование. „Извонредната драматизација на добро познатата приказна, овојпат во стихови од страна на режисерот Срѓан Јаникијевиќ, им нуди на децата една сосема несекојдневна, нетипична…

МАКЕДОНСКИОТ УМЕТНИК ЗОРАН КАРДУЛА ГИ НАСЛИКА СПОМЕНИЦИТЕ ОД НОБ НА ПЛАКАТИ ОД ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ! (ВИДЕО+ФОТО)

Зоран Кардула е роден во 1967 година во Крушево во влашко семејство. Тој е дипломиран електроинженер кој со графички дизајн се занимава од 2000тата па навака, работи како дизајнер во агенцијата „Публицис“ од Скопје, а паралелно е посветен и на сликарство и тоа од почетокот на 90тите години на 20 век. Досега учествувал на различни…

СТРУМИЧКАТА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА СО ИЗЛОЖБА ВО КИЧЕВО!

Во изложбениот салон од Центарот за култура во Кичево вечерва ќе биде отворена изложба на дела од 55-та Меѓународна струмичка ликовна колонија, една од најреномираните и најстарите во земјава. На изложбата ќе бидат претставени 25 дела од кои 23 слики и 2 мозаика. -Ќе биде отворена изложба на дела создадени на годинешното 55-то издание на…

JAZZNA JAAZ QUARTET СО КОНЦЕРТ ВО КАВАДАРЦИ!

Со почеток од 20 часот во Домот на културата ,,Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци официјално ќе биде затворена традиционалната манифестација ,,Кавадаречка културна есен 2018“.Манифестацијата донесе четириесетина културни и уметнички настани, исклучително добро посетени и тоа театарски претстави (премиери и гостувачки) концерти на блуз, џез и класична музика, ликовни и фотографски изложби, промоции на книги…

„ДУХОВИТЕ НА АФРИКА“СТАНА НАЈПОСЕТЕНА ИЗЛОЖБА ВО МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНИЈА!

Изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска уметност“, која во средината на октомври беше отворена во Музејот на Македонија како резултат на неговата соработка со Музејот на африканската уметност во Белград, ќе биде затворена вечерва со почеток во 20 часот. Како што укажува нејзиниот координатор, Гоце Наумов, таа е една од најуспешните изложби во музејот што…

ФИЛИПОВА-КИТАНОВСКА СО ИЗЛОЖБА ВО МКЦ!

Од синоќа од 20 часот, во Галеријата на Младински културен центар (МКЦ) се отвори изложбата „Додека не беше тука“ на Симонида Филипова-Китановска. Таа се претставува со големи платна, насликани со туш, акрилна боја и со мешавина на пигмент. Критичарот Ахмед Буриќ вели дека „Додека не беше тука“ може да биде длабоко интимно, трагично чувство за…

ПИЈАНИСТОТ АРЧИУЛИ СО НАСТАП ВО МОБ!

Италијанскиот пијанист Емануеле Арчиули, еден од најоригиналните  изведувачи на денешната класична музичка сцена, вечер од 19 часот ќе настапи во Македонската опера и балет во рамки на зимскиот дел од програмата на фестивалот „Охридско лето“ и со поддршка на Амбасадата на Италија во Македонија. Дирекцијата на „Охридско лето“ соопшти дека репертоарот на Арчиули е огромен…

ПРОМОЦИЈА НА “ВЕРОНИКА САМАРАК„ ОД АНТОН ПАНОВ!

Во четврток, на 13 ноември, во 20 часот во НУЦК ,,Антон Панов” Струмица ќе биде промовирана втората драма на писателот Антон Панов, “ВЕРОНИКА САМАРАК”, никогаш досега печатена, ниту поставена на сцена. Промоцијата ќе биде во склоп на чествувањата по повод патрониот празник на градот Струмица, но ќе биде и мал прилог во одбележувањето на педесетгодишнината…

ПРОМОЦИЈА НА НОВАТА ЗБИРКА РАСКАЗИ – “НЕ ОДАМ НИКАДЕ” НА РУМЕНА БУЖАРОВСКА!

Румена Бужаровска (1981, Скопје) е авторка на збирките раскази Чкртки (2007), Осмица (2010) и Мојот маж (2014), книгичката мали фикции Спиј (2017), како и студија за хуморот во книжевноста За смешното: теориите на хуморот низ призмата на расказот (2012). Се занимава со книжевен превод од англиски на македонски (Луис Керол, Џ.М. Куци, Труман Капоти, Ричард…

ШЕСТО ИЗДАНИЕ НА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ – “СОНОТ НА ОБЛАЧЕТО”!

Детскиот фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“ годинава ќе го доживее своето 6. издание во периодот од 17 до 19 декември на сцената Фросина во просториите на Младинскиот културен центар во Скопје. 16 ДЕКЕМВРИ-НЕДЕЛА 12:00 Работилница со Театар “Сенки и облаци” и Доротеј Нешовски 🇲🇰️ 2часa / 6+ год Детски креативен центар МКЦ…