КУЛТУРА

ПРОМОЦИЈА НА НОВА КНИГА ОД ВЕНКО АНДОНОВСКИ!

Промоцијата на новата книга на Венко Андоновски, насловена „ПРИПИТОМУВАЊЕ НА КУЧКАТА“.  ќе се случи на 6 декември (четврток), во Клуб-ресторан МКЦ, со почеток во 19 часот, во организација на издавачкиот центар ТРИ. Венко Андоновски се јавува по подолго време со жанрот преку кој и стана познат во нашата книжевност – краткиот расказ. Со оваа книга…

“НАУЧНА ФАНТАСТИКА НА ПЛАТНО” СО МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА!

„Научна фантастика на платно“ е насловот на претстојниот концерт на Македонската филхармонија кој ќе се одржи во четврток (29 ноември) во 20 часот. Под диригентската палка на маестро Тимоти Редмонд од Велика Британија, оркестарот на Македонската филхармонија ќе изведе теми од едни од најдобрите научнофантастични филмови на сите времиња: „Војна на ѕвездите“, „Ѕвездени патеки“, „Одисеја…

“ЕДЕН МЕСЕЦ НА СЕЛО” ПОВТОРНО ВО МНТ!

Претставата “Еден месец на село” кое беше премиерно прикажана на 29ти Септември оваа година повторно ќе биде изведена во МНТ на 10ти Декември во 20 часот. Повеќе за претставата: Иван Сергеевич Тургењев е руски писател, поет и драматичар, роден пред точно двестe години – во 1818 г. Во историјата на литературата останува препознатлив по реалистичните…

“WINTERLAND” ВО СКОПЈЕ!

Божиќно село со 60 куќички за прв пат ќе има на плоштадот Македонија по повод новогодишните празници. Селото ќе биде од отворен тип и ќе се вика “Winterland”. Тоа ќе бидат куќички украсени новогодишно и во нив ќе може да се продаваат различни услуги. Во рамки на божиќното село ќе има и мала сцена каде…

НЕДЕЛА НА ШПАНСКИ ФИЛМ ВО КИНОТЕКА НА МАКЕДОНИЈА!

Обично велат дека најлесен избор на филмови се прави од кинематографија која „крцка“ од наслови. Но, колку тој избор може навистина да биде лесен чин кога имате дузина добри наслови? Следниве седум наслови се своевиден мал пресек на шпанската кинематографија и според хронолошкиот и според тематско-жанровскиот пристап. Овој избор обединува автори од различни филмски епохи…

100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА НИКОЛА БАДЕВ

Утре во Македонската Опера и Балет со почеток во 20 часот ќе се одржи свечен концерт по повод 100 години од раѓањето на македонскиот доајен на народното песнопојство. Кавадарчанецот во својата кариера снимил над 500 песни, а освен што пеел тој свирил и на тамбура. Одржал повеќе концерти во Македонија и со неговиот оркестар многупати…

БАЛЕТСКИОТ СПЕКТАКЛ “КЛЕОПАТРА” ДЕНОВИВЕ ВО МОБ!

На 14ти и 17ти Ноември гостува балетскиот ансамбл, кој заедно со хорот и солистите на МОБ ќе го изведат балетот Клеопатра. Не’ очекуваат мистични и незаборавни ноќи од танцувањата на античкиот Египет до магичниот свет на Римската Империја. Kореограф: Васили Медведев (Русија) Музика: Нериа Цепаите Голдберг (Литванија) Диригент: Бисера Чадловска Сценограф и костимограф: Павол Јураш…

ДЕНЕС ЗАПОЧНУВА УМЕТНИЧКИОТ ПРОЕКТ “СФЕСТ”!

‘’СФЕСТ’’ е мултидимензионален уметнички проект чија цел е да ја подигне свеста на граѓаните во Битола за еколошката состојба на нашата животна средина, да промовира чиста животна средина, рециклирање и апциклирање, со користење на различни медиуми како различни творечки работилници и музиката како уште еден вид на алатка за пренесување на нашата порака и зближување…

УШТЕ ЕДНА НАГРАДА ЗА БИКИНИ МУН НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ!

Најновиот филм Бикини Мун на нашиот најпознат режисер Милчо Манчевски доби уште една филмска награда на интернационалниот фестивал Талграс Филм Фестивал во Канзас. (tallgrassfilmfest.com) Наградата за неверојатен женски актерски перформанс ја доби глумицата Кондола Рашид за главната улога во филмот Бикини Мун.

ЗАПОЧНУВА “CINEDAYS 2018” ВО МКЦ!

Овогодинешното издание на “Cinedays” ќе биде насловено: „Збогати се преку ноќ“. Меѓународниот фестивал започнува вечерва во Младинскиот културен центар. Мотото на фестивалот е инспирирано од тоа што за многу краток период во Скопје се отворени многу обложувачници, па овие десет филмски дена препорачуваат духовно збогатување наместо материјално. Ќе бидат прикажани над 100 филма, а во…