МАГАЗИН

“ЈАБОЛКИ И КРУШИ ЗА УМЕТНИЧКИ ДУШИ” -АКУСТИЧЕН КОНЦЕРТ НА МИЈАТА!

На 30ти Ноември во Македонската Филхармонија ќе настапат Мијата со свој акустичен кабаре концерт под наслов “Јаболки и круши за уметнички души”. Овој концерт е симбиоза на музика и театар и ќе ги исполни сите сетила на публиката, а ја издвојува Мијата како мултиталентиран артист која успева да раскаже приказна сублимирана од нејзините авторски песни.…

КАКО ЏИМ КЕРИ СТАНАЛ ЕЈС ВЕНТУРА? (ВИДЕО)

На овогодинешното издание на фестивалот NEW YORKER гостуваше познатиот комичар Џим Кери. Тој зборуваше за почетоците на актерството, комедијата и стендап настапите. Најголем впечаток остави неговата изјава за што тоа го инспирирало да “стане” Ејс Вентура! Погледнете:

ФЕНИКС НА РИТА ОРА СО РЕКОРДНА СЛУШАНОСТ!

Новиот албум на Рита Ора под наслов Феникс беше промовиран денеска со нови 12 песни. На само неколку часа од пуштањето на песните во етер, тие беа меѓу највртените и најслушаните во светот. Веќе има повеќе од една милијарда стримови! Ова е нејзин втор албум после првиот кој го издаде во 2012та година. Моментално се…

ДИЗНИ СО НОВА АДАПТАЦИЈА НА КРАЛОТ ЛАВ! (ВИДЕО)

Од продукцијата на Дизни се пофалија со нова адаптација на можеби најпознатиот анимиран филм за деца Кралот Лав. Со овој трејлер тие ја најавија премиерата за следното лето. BREAKING: Disney just released the first trailer for their live-action adaptation The Lion King. pic.twitter.com/hCsTh8nkjy — IGN (@IGN) November 22, 2018

“WINTERLAND” ВО СКОПЈЕ!

Божиќно село со 60 куќички за прв пат ќе има на плоштадот Македонија по повод новогодишните празници. Селото ќе биде од отворен тип и ќе се вика “Winterland”. Тоа ќе бидат куќички украсени новогодишно и во нив ќе може да се продаваат различни услуги. Во рамки на божиќното село ќе има и мала сцена каде…

БРУНО МАРС ДОНИРАШЕ 24 000 ОБРОЦИ!

Светски познатата музичка ѕвезда Бруно Марс донираше 24 000 оброци во Хаваи за претстојниот празник Ден на благодарноста. Донацијата е во рамките на организацијата Salvation Army . Тоа е организација која работи со хумана мисија хранејќи ги гладните и помагајќи им на сиромашните и обесправените во повеќе од 131 земја. Нивните најглавни мисии во моментот…

КАЛИОПИ СО КОНЦЕРТ ВО БЕЛГРАД ОВОЈ МЕСЕЦ!

Популарната поп дива Калиопи најавува голем концерт во Сава Центар во Белград на 23ти Ноември. Со својата специфична боја на глас, моќната интерпретација и харизматичност, како и со нејзините бројни хитови и евергрини, нејзините концерти се секогаш привлечни за сите љубители на поп и рок музиката. Во својата долга кариера важи за еден од најголемите…

Д ФЕСТИВАЛ НОМИНИРАН ЗА НАЈДОБАР ФЕСТИВАЛ ДО 10 000 ПОСЕТИТЕЛИ!

Дојранскиот Д Фестивал со уште една најнова номинација за фестивалските оскари: Најдобар фестивал со капацитет до 10.000 посетители, на престижните European Festival Awards! Одличниот фестивал на алтернативна музика која во својата програма секогаш има атрактивни изведувачи од целиот свет е во трка со најдобрите во Европа. Дека дефинитивно припаѓаат таму и ќе бидат посилни со…