СПОРТ

СОЛЗИ РАДОСНИЦИ! МАКЕДОНСКИТЕ ОДБОЈКАРИ ЗА ПРВ ПАТ НА ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО! (ФОТО+ВИДЕО)

Синоќа во Кале се случи историја! Македонските одбојкари ја совладаа Унгарија со 3-0 за прво Европско првенство од нашата самостојност! Со оваа победа тие го задржаа второто место во групата и како петта најдобро второ пласирана селекција од сите во квалификациите го добија своето заслужено место меѓу најдобрите во Европа! Во прилог сите квалификувани тимови…

СО РЕЦИКЛИРАНА ПЛАСТИКА ДО ПРОТЕТСКИ НОЗЕ!

Двајца дипломци со седиште во Цирих создадоа евтина протетика со пониски екстремитети направени од рециклиран пластичен отпад, која се собира и се обработува во локалните фабрики во Кенија. Проектот Circleg е основан од страна на индустриски дизајнери додипломци Фабиан Енгел и Симон Ошвалд на Универзитетот за уметност во Цирих во март 2018 година како изборен…

СИНОТ НА МИХАЕЛ ШУМАХЕР ЌЕ БИДЕ ДЕЛ ОД ФОРМУЛА 2 !

Синот на легендарниот Михаел Шумахер, Мик Шумахер направи значаен чекор напред во својата кариера. Тој од идната сезона ќе биде дел од Формула 2 серијата. Мик оваа сезона ја освои титулата во Формула 3, што беше доволен показател дека е подготвен да се качи едно скалило погоре, а се чини дека набрзо ќе биде дел…

НОВАТА КРАЛИЦА НА ТЕНИСОТ – КАМИЛА ЏОРЏИ (ФОТО + ВИДЕО)

Камила Џорџи е родена 1991 година во Италија. Таа го направи своето највисоко меѓународно тениско деби во 2006 година . По освојувањето на нејзината прва титула на ИТФ во 2009 година, таа го направи своето прво деби на WTA Tour на Вимблдон во 2011 година. По нејзиниот успешен настап на шампионатот, таа се искачи на…

КАКО ФУДБАЛЕРИТЕ НА ИЗРАЕЛ ГИ ОСВОИЈА СРЦАТА НА НАВИВАЧИТЕ ШИРУМ СВЕТОТ!

Фудбалерите на Израел синоќа во Глазгов загубија од домаќинот Шкотска со 2-3, но ги освоија срцата на навивачите ширум светот. За време на интонирањето на националната химна на Израел, фудбалерите ги соблекоа своите јакни и со нив ги „покрија” децата кои стоеја пред нив. Во таа ладна ноќ во Глазгов, дуваше силен ветар, а температурата…

МАКЕДОНИЈА ЗАВРШИ ПРВА ВО ГРУПАТА ОД ЛИГА НА НАЦИИ!

Македонија ја освои првата позиција во Д групата од Лига на нации и обезбеди плеј-оф во за пласман на Европското првенство. Нашата репрезентација со триумф ја заврши групната фаза од УЕФА Лигата на нации, откако со 4:0 го победи тимот на Гибралтар. Македонија целосно доминираше во натпреварот на Националната арена и сосема заслужено се радуваше…

Гечевски и Антиќ донираа кошаркарска опрема за локалниот кошаркарски клуб во Пробиштип

Легендите Тодор Гечевски и Перо Антиќ вчера им донираа кошаркарска опрема на кошаркарскиот клуб Пробаскет од Пробиштип. Со оваа донација тие директно помогнаа за подобрување на условите за тренинг и натпреварување на клубот од истокот. Антиќ и Гечевски беа примени од градоначалникот на Пробиштип, Драган Анастасов, а потоа  се дружеа со најмладите кошаркари чија среќа беше неизмерна. Ваквата донација е…

ШТО НАУЧИЛ ФЛАВИО БРИАТОРЕ ОД МИХАЕЛ ШУМАХЕР? (ВИДЕО)

Во третата епизода од серијалот на Нико Розберг под наслов “Beyond Victory” гостин е Флавио Бриаторе. Тој зборува за успесите со Рено и Бенетон своевремено, како и за големите искуства со поранешните Формула 1 шампиони Михаел Шумахер и Фернандо Алонсо.

КАКО БРЗИОТ ДЕЈВИД УСПЕА ДА ГО СПАСИ МАЛОТО ЖИВОТНО! (ВИДЕО)

Носителот на олимписко злато од Рио 2016 на трката од 4х400м, Дејвид Вебург, минатата недела направи еден многу убав гест кој допре до срцата на многумина. Во најголемиот сообраќаен метеж тој го напушти своето возило и излезе да го спаси беспомошното животно. Погледнете: So this happened today. pic.twitter.com/yIVajtQKA4 — David Verburg,OLY (@AdiVerb) October 28, 2018