ТЕХНОЛОГИЈА

СВЕТОТ ГО ДОБИ ПРВИОТ 3Д ОТПЕЧАТЕН ЕЛЕКТРИЧЕН МОТОЦИКЛ! (ВИДЕО)

Мотоциклистите наскоро ќе можат да се приклучат на револуцијата за зелена енергија, благодарение на оваа елегантна нова форма на транспорт. Германскиот производител BigRep неодамна го претстави својот прототип за првиот целосно 3D-отпечатен електричен мотор во светот. Електромоторот “NERA”, кој беше дизајниран од страна на новиот оддел за иновации на компанијата NowLab, тежи само 60 килограми.…

ХУАВЕИ ГО ПРЕТСТАВИ НОВИОТ “П СМАРТ”! (ВИДЕО)

Huawei P Smart е новиот буџетски модел од кинескиот гигант за паметни телефони и е еден од најевтините телефони со популарниот 18: 9 екран. Предводниците на Huawei се одлични, но дали P Smart може да се справи со конкуренцијата од сопствениот буџет на под-брендот. 

ОСНОВЦИ ОД БИТОЛА СО ИНОВАЦИЈА “СМАРТ-ВЕНЕЦИЈАНКИ”!

Последен проект со кој тимот на “Млади иноватори” од ОУ Даме Груев се претстави пред пошироката јавност е иновација-патент, која што се однесува на искористување на сончевата енергија за осветлување. Насловот на проектот е „Smart-венецијанки“, односно со поставување на соларни панели од надворешната страна на венецијанките-сончевата да се претвора во електрична и потоа електричната енергија…

РУДНИЦИТЕ ЗА ЈАГЛЕН МОЖЕ ДА СЕ ТРАНСФОРМИРААТ ВО ЕФИКАСНИ ЗАТВОРЕНИ ФАРМИ!

Со постојано намалената побарувачка за јаглен во светот, постојат повеќе од 150.000 рудници за јаглен што се напуштени само во Велика Британија. Наскоро може да им се даде нов живот во вид на ултра ефикасни фарми од затворен тип. Иако може да изгледа контраинтуитивно, рудниците за јаглен се всушност “речиси совршена” средина за земјоделство. Овие…

СТРУМИЧАНКАТА ЕЛЕНА НАЈДЕНОВСКА СО НОВО НАУЧНО ОТКРИТИЕ ВО ШВАЈЦАРИЈА!

Елена е родена во 1987 во Струмица каде завршува основно образование и гимназија. Подоцна студираа на електро-техничкиот факултет на Федералниот Технички Универзитет во Лозана, Швајцарија каде што и магистрира во 2012 со специјализација во процесирање на сигнали. Неодамна докторира на факултетот за биологија и медицина на Лозанскиот Универзитет во доменот на науките за живиот свет…

СТУДЕНТИ ОД МАШИНСКИ ИЗМИСЛИЈА СИСТЕМ НА ЕЛЕКТРИЧНИ ВЕЛОСИПЕДИ ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ НА ВОЗДУХОТ!

Сообраќајот во Македонија го сочинуваат застарени возила кои значително влијаат врз загадувањето на воздухот – број еден проблем на секој граѓанин. Инсипирани и револтирани од целата ситуација, студенти од Машинскиот факултет, со помош на својот професор одлучија да дадат свој придонес во решавање на проблемот. Изминатава година ипол тие работеа на проектот што го именуваа како…

МЕБЕЛ И ЕНТЕРИЕР ОД РЕЦИКЛИРАНА ПЛАСТИКА! (ФОТО+ВИДЕО)

Холандската старт-ап фирма Plasticiet има за цел да создаде вредни нешта од рециклирана пластика за употреба во дизајнот на ентериер и мебел. Со седиште во Ротердам, бизнисот го основаа дизајнерите Мартен ван Миделкоп и Јост Дингеманс. Користејќи рециклирана пластика собрана и преработена во соработка со компании за рециклирање низ цела Холандија, Plasticiet произведува пластични материјали…

ЛЕТАЛОТО НА НАСА СЛЕТА НА МАРС (ВИДЕО)

По 205-дневно патување низ вселената, сондата на НАСА “Инсајт” е безбедно на површината на Марс. Зададено со гледањето под површината на Марс и мапирање на подземјето на планетата, InSight се спушти во 02:52 часот. ЕТ во сончев печ на здодевен пејзаж во екваторијалните рамнини Елисиум Планитија. Вознемирените тимови на научници и инженери, групирани заедно во…

BABCOCK RANCH – ПРВИОТ ГРАД НА СОЛАРНА ЕНЕРГИЈА!

Babcock Ranch е град во Флорида, кој е најавен како прв американски град кој е целосно напојуван од соларни панели – и брзо се обликува како еколошки пример за остатокот од нацијата. Можеби најважно, градот е замислата на Сид Китсон, поранешен рагбист кој настапуваше за екипите Далас Каубојс и Грин Беј Пакерс – спортист со…

НАСА СО МИСИЈА НА МАРС КОЈА ЌЕ ГИ ОДГОВОРИ НАЈВАЖНИТЕ ПРАШАЊА!

Четвртата планета оддалечена од Сонцето, Марс одамна ја освои популарната имагинација и научниот интерес на целиот свет. Со децении, роботите кои ја истражуваа црвената планета ги осветлуваа сликите на тој чуден свет полн со неверојатен убавина. Со планини трипати повисоки од Еверест и кањони пет пати подолги од Големиот Кањон, Марс е рај на авантуристичките…