ПРОМОЦИЈА НА “ВЕРОНИКА САМАРАК„ ОД АНТОН ПАНОВ!

Во четврток, на 13 ноември, во 20 часот во НУЦК ,,Антон Панов” Струмица ќе биде промовирана втората драма на писателот Антон Панов, “ВЕРОНИКА САМАРАК”, никогаш досега печатена, ниту поставена на сцена. Промоцијата ќе биде во склоп на чествувањата по повод патрониот празник на градот Струмица, но ќе биде и мал прилог во одбележувањето на педесетгодишнината…

ПРОМОЦИЈА НА НОВАТА ЗБИРКА РАСКАЗИ – “НЕ ОДАМ НИКАДЕ” НА РУМЕНА БУЖАРОВСКА!

Румена Бужаровска (1981, Скопје) е авторка на збирките раскази Чкртки (2007), Осмица (2010) и Мојот маж (2014), книгичката мали фикции Спиј (2017), како и студија за хуморот во книжевноста За смешното: теориите на хуморот низ призмата на расказот (2012). Се занимава со книжевен превод од англиски на македонски (Луис Керол, Џ.М. Куци, Труман Капоти, Ричард…

ВИКТОРИА ЛОБА СО ПРВ СТУДИСКИ АЛБУМ – “НОВ СВЕТ”!

Популарната поп пејачка Викторија Лоба ги покани своите фанови на промоцијата на нејзиниот прв студиски албум која ќе се одржи во ресторан FOUR во понеделник во 19 часот. Викторија Лоба е родена во Таганрог, Ростов, Русија на 17 октомври 1988 година. На свои 8 години, со семејството се преселува во Скопје. Таа се појави на…

ШЕСТО ИЗДАНИЕ НА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ – “СОНОТ НА ОБЛАЧЕТО”!

Детскиот фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“ годинава ќе го доживее своето 6. издание во периодот од 17 до 19 декември на сцената Фросина во просториите на Младинскиот културен центар во Скопје. 16 ДЕКЕМВРИ-НЕДЕЛА 12:00 Работилница со Театар “Сенки и облаци” и Доротеј Нешовски 🇲🇰️ 2часa / 6+ год Детски креативен центар МКЦ…

МАКЕДОНСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ СО МЕДАЛИ ОД ОЛИМПИЈАДАТА ВО БОЦВАНА!

Македонскиот тим беше составен од учениците Димитар Џорлев, Мила Ивановска, Дарко Стојчев, Бисера Јанчевска, Дамјан Јанчевски и Мајкл Георгиевски кои работеа со нивните ментори по физика, хемија и биологија – доц. д-р Ламбе Барандовски, проф. д-р Марина Стојановска и Елена Рафаиловска. „Со задоволство го споделуваме успехот на македонските претставници. Честитки за Мила Ивановска, Дарко Стојчев…

РУДНИЦИТЕ ЗА ЈАГЛЕН МОЖЕ ДА СЕ ТРАНСФОРМИРААТ ВО ЕФИКАСНИ ЗАТВОРЕНИ ФАРМИ!

Со постојано намалената побарувачка за јаглен во светот, постојат повеќе од 150.000 рудници за јаглен што се напуштени само во Велика Британија. Наскоро може да им се даде нов живот во вид на ултра ефикасни фарми од затворен тип. Иако може да изгледа контраинтуитивно, рудниците за јаглен се всушност “речиси совршена” средина за земјоделство. Овие…

ЗОШТО KuponGo И КАКО ФУНКЦИОНИРА!

  У.В. : Кои се KuponGo?      Па, ние сме среќни луѓе кои на забавен начин сакаат да воведат нов интересен начин на купување, а притоа грижејќи се да не се плаќа целосната цена. Секој додаваше идеи за како да воведеме ведрина на начин да направиме спој на моментално најактуелните алатки со кои луѓето се релаксираат,…

УБАВИ ВЕСТИ СО АЛЕКСАНДРА ЈАНЕВА! (ИНТЕРВЈУ)

  Миленичката на македонската публика Александра Јанева во разговор со нашиот тим ни ги откри нејзините УБАВИ ВЕСТИ и дел од нејзините идни планови. Во прилог прочитајте со што ќе не изненади. У.В: Како тече еден Ваш обичен работен ден, која е Вашата дневна рутина? На нозе сум околу 9, 10 сабајле, но можам да…

СТРУМИЧАНКАТА ЕЛЕНА НАЈДЕНОВСКА СО НОВО НАУЧНО ОТКРИТИЕ ВО ШВАЈЦАРИЈА!

Елена е родена во 1987 во Струмица каде завршува основно образование и гимназија. Подоцна студираа на електро-техничкиот факултет на Федералниот Технички Универзитет во Лозана, Швајцарија каде што и магистрира во 2012 со специјализација во процесирање на сигнали. Неодамна докторира на факултетот за биологија и медицина на Лозанскиот Универзитет во доменот на науките за живиот свет…