Tag: изложба

СТРУМИЧКАТА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА СО ИЗЛОЖБА ВО КИЧЕВО!

Во изложбениот салон од Центарот за култура во Кичево вечерва ќе биде отворена изложба на дела од 55-та Меѓународна струмичка ликовна колонија, една од најреномираните и најстарите во земјава. На изложбата ќе бидат претставени 25 дела од кои 23 слики и 2 мозаика. -Ќе биде отворена изложба на дела создадени на годинешното 55-то издание на…

ФИЛИПОВА-КИТАНОВСКА СО ИЗЛОЖБА ВО МКЦ!

Од синоќа од 20 часот, во Галеријата на Младински културен центар (МКЦ) се отвори изложбата „Додека не беше тука“ на Симонида Филипова-Китановска. Таа се претставува со големи платна, насликани со туш, акрилна боја и со мешавина на пигмент. Критичарот Ахмед Буриќ вели дека „Додека не беше тука“ може да биде длабоко интимно, трагично чувство за…

9ти Ноември за 9та самостојна изложба на Александар Филев!

Под насловот “Нескротлива енергија” во НУЦК “Aнтон Панов” во Струмица на 9ти Ноември во 19.30 часот ќе се одржи самостојна изложба на академскиот сликар Александар Филев. Ова ќе биде негова деветта самостојна изложба. Се работи за изложба од голем формат на која ќе бидат изложени повеќе од 100 негови уметнички дела. Во продолжение погледнете некои…