Tag: култура

СТРУМИЧКАТА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА СО ИЗЛОЖБА ВО КИЧЕВО!

Во изложбениот салон од Центарот за култура во Кичево вечерва ќе биде отворена изложба на дела од 55-та Меѓународна струмичка ликовна колонија, една од најреномираните и најстарите во земјава. На изложбата ќе бидат претставени 25 дела од кои 23 слики и 2 мозаика. -Ќе биде отворена изложба на дела создадени на годинешното 55-то издание на…

JAZZNA JAAZ QUARTET СО КОНЦЕРТ ВО КАВАДАРЦИ!

Со почеток од 20 часот во Домот на културата ,,Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци официјално ќе биде затворена традиционалната манифестација ,,Кавадаречка културна есен 2018“.Манифестацијата донесе четириесетина културни и уметнички настани, исклучително добро посетени и тоа театарски претстави (премиери и гостувачки) концерти на блуз, џез и класична музика, ликовни и фотографски изложби, промоции на книги…

„ДУХОВИТЕ НА АФРИКА“СТАНА НАЈПОСЕТЕНА ИЗЛОЖБА ВО МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНИЈА!

Изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска уметност“, која во средината на октомври беше отворена во Музејот на Македонија како резултат на неговата соработка со Музејот на африканската уметност во Белград, ќе биде затворена вечерва со почеток во 20 часот. Како што укажува нејзиниот координатор, Гоце Наумов, таа е една од најуспешните изложби во музејот што…

ФИЛИПОВА-КИТАНОВСКА СО ИЗЛОЖБА ВО МКЦ!

Од синоќа од 20 часот, во Галеријата на Младински културен центар (МКЦ) се отвори изложбата „Додека не беше тука“ на Симонида Филипова-Китановска. Таа се претставува со големи платна, насликани со туш, акрилна боја и со мешавина на пигмент. Критичарот Ахмед Буриќ вели дека „Додека не беше тука“ може да биде длабоко интимно, трагично чувство за…

ПРОМОЦИЈА НА “ВЕРОНИКА САМАРАК„ ОД АНТОН ПАНОВ!

Во четврток, на 13 ноември, во 20 часот во НУЦК ,,Антон Панов” Струмица ќе биде промовирана втората драма на писателот Антон Панов, “ВЕРОНИКА САМАРАК”, никогаш досега печатена, ниту поставена на сцена. Промоцијата ќе биде во склоп на чествувањата по повод патрониот празник на градот Струмица, но ќе биде и мал прилог во одбележувањето на педесетгодишнината…

ШЕСТО ИЗДАНИЕ НА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ – “СОНОТ НА ОБЛАЧЕТО”!

Детскиот фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“ годинава ќе го доживее своето 6. издание во периодот од 17 до 19 декември на сцената Фросина во просториите на Младинскиот културен центар во Скопје. 16 ДЕКЕМВРИ-НЕДЕЛА 12:00 Работилница со Театар “Сенки и облаци” и Доротеј Нешовски 🇲🇰️ 2часa / 6+ год Детски креативен центар МКЦ…

НЕДЕЛА НА ШПАНСКИ ФИЛМ ВО КИНОТЕКА НА МАКЕДОНИЈА!

Обично велат дека најлесен избор на филмови се прави од кинематографија која „крцка“ од наслови. Но, колку тој избор може навистина да биде лесен чин кога имате дузина добри наслови? Следниве седум наслови се своевиден мал пресек на шпанската кинематографија и според хронолошкиот и според тематско-жанровскиот пристап. Овој избор обединува автори од различни филмски епохи…

ДЕНЕС ЗАПОЧНУВА УМЕТНИЧКИОТ ПРОЕКТ “СФЕСТ”!

‘’СФЕСТ’’ е мултидимензионален уметнички проект чија цел е да ја подигне свеста на граѓаните во Битола за еколошката состојба на нашата животна средина, да промовира чиста животна средина, рециклирање и апциклирање, со користење на различни медиуми како различни творечки работилници и музиката како уште еден вид на алатка за пренесување на нашата порака и зближување…

ФОТОГРАФИЈА КОЈА ЌЕ ГИ СТОПИ ВАШИТЕ СРЦА!

Најубави коментари на интернет овие денови доби дедото кој и помогна на мајката, чувајќи го нејзиното дете додека таа пополнуваше формулари за лекување додека чекаше ред во болницата. Доказ дека сеуште постојат добри луѓе кои би помогнале и на непознати кои штотуку ги сретнале во животот, кога тоа им е најпотребно. Кога младата мајка влегла…

ЦЕЛОВЕЧЕРЕН КОНЦЕРТ НА ИВАНОВА И ВЕЈСЕЛИ ВО ТИРАНА!

Пијанистката Дуња Иванова и тенорот Исмет Вејсели в четврток ќе одржат целовечерен концерт во концертната сала на Универзитетот за уметност во Тирана, во рамки на второто издание на Балканскиот фестивал на современа музика. На програмата се дела од современи музички автори: Најман, Сакамото, Еинауди, Глас, Бан, Димушевски, Петровски, Сати, Пуланк, Шенберг, Толе и Сина. Целта…