Tag: македонија

РОДИТЕЛИТЕ ЧИИ ДЕЦА СЕ ЛЕКУВААТ ВО СКОПЈЕ ЌЕ ИМААТ МЕСТО ЗА ПРЕСТОЈ!

Министерот за здравство, Венко Филипче ја отвори „Родителската куќа“, која е наменета за родители чии деца се на подолг престој во болница. Родители кои не живеат во Скопје, каде се наоѓа единствениот центар за лекување на малигни заболувања кај деца. -Среќен сум што со „Родителската куќа“ ќе им помогнеме на родителите што не се од…

СОЛЗИ РАДОСНИЦИ! МАКЕДОНСКИТЕ ОДБОЈКАРИ ЗА ПРВ ПАТ НА ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО! (ФОТО+ВИДЕО)

Синоќа во Кале се случи историја! Македонските одбојкари ја совладаа Унгарија со 3-0 за прво Европско првенство од нашата самостојност! Со оваа победа тие го задржаа второто место во групата и како петта најдобро второ пласирана селекција од сите во квалификациите го добија своето заслужено место меѓу најдобрите во Европа! Во прилог сите квалификувани тимови…

„ДУХОВИТЕ НА АФРИКА“СТАНА НАЈПОСЕТЕНА ИЗЛОЖБА ВО МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНИЈА!

Изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска уметност“, која во средината на октомври беше отворена во Музејот на Македонија како резултат на неговата соработка со Музејот на африканската уметност во Белград, ќе биде затворена вечерва со почеток во 20 часот. Како што укажува нејзиниот координатор, Гоце Наумов, таа е една од најуспешните изложби во музејот што…

ВИКТОРИА ЛОБА СО ПРВ СТУДИСКИ АЛБУМ – “НОВ СВЕТ”!

Популарната поп пејачка Викторија Лоба ги покани своите фанови на промоцијата на нејзиниот прв студиски албум која ќе се одржи во ресторан FOUR во понеделник во 19 часот. Викторија Лоба е родена во Таганрог, Ростов, Русија на 17 октомври 1988 година. На свои 8 години, со семејството се преселува во Скопје. Таа се појави на…

МАКЕДОНСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ СО МЕДАЛИ ОД ОЛИМПИЈАДАТА ВО БОЦВАНА!

Македонскиот тим беше составен од учениците Димитар Џорлев, Мила Ивановска, Дарко Стојчев, Бисера Јанчевска, Дамјан Јанчевски и Мајкл Георгиевски кои работеа со нивните ментори по физика, хемија и биологија – доц. д-р Ламбе Барандовски, проф. д-р Марина Стојановска и Елена Рафаиловска. „Со задоволство го споделуваме успехот на македонските претставници. Честитки за Мила Ивановска, Дарко Стојчев…

СТРУМИЧАНКАТА ЕЛЕНА НАЈДЕНОВСКА СО НОВО НАУЧНО ОТКРИТИЕ ВО ШВАЈЦАРИЈА!

Елена е родена во 1987 во Струмица каде завршува основно образование и гимназија. Подоцна студираа на електро-техничкиот факултет на Федералниот Технички Универзитет во Лозана, Швајцарија каде што и магистрира во 2012 со специјализација во процесирање на сигнали. Неодамна докторира на факултетот за биологија и медицина на Лозанскиот Универзитет во доменот на науките за живиот свет…

2BE ДЕБИТИРА СО “100 ПЕСНИ” НА МАКЕДОНСКАТА СЦЕНА! (ВИДЕО)

Скопскиот поп-рок бенд 2Be дебитира на македонската музичка сцена со “100 песни”. Комплетен автор на нивниот прв сингл е Ѓорги Крстевски и неговата продукција “KM Entertairment”. Спотот за песната е снимен со техниката “ОNE TAKE” и е меѓу првите такви видео записи во Македонија. “Веќе подолго време работиме на наша авторска музика, но не беше…

МАКЕДОНИЈА ЗАВРШИ ПРВА ВО ГРУПАТА ОД ЛИГА НА НАЦИИ!

Македонија ја освои првата позиција во Д групата од Лига на нации и обезбеди плеј-оф во за пласман на Европското првенство. Нашата репрезентација со триумф ја заврши групната фаза од УЕФА Лигата на нации, откако со 4:0 го победи тимот на Гибралтар. Македонија целосно доминираше во натпреварот на Националната арена и сосема заслужено се радуваше…

КАЛИОПИ СО КОНЦЕРТ ВО БЕЛГРАД ОВОЈ МЕСЕЦ!

Популарната поп дива Калиопи најавува голем концерт во Сава Центар во Белград на 23ти Ноември. Со својата специфична боја на глас, моќната интерпретација и харизматичност, како и со нејзините бројни хитови и евергрини, нејзините концерти се секогаш привлечни за сите љубители на поп и рок музиката. Во својата долга кариера важи за еден од најголемите…

Гечевски и Антиќ донираа кошаркарска опрема за локалниот кошаркарски клуб во Пробиштип

Легендите Тодор Гечевски и Перо Антиќ вчера им донираа кошаркарска опрема на кошаркарскиот клуб Пробаскет од Пробиштип. Со оваа донација тие директно помогнаа за подобрување на условите за тренинг и натпреварување на клубот од истокот. Антиќ и Гечевски беа примени од градоначалникот на Пробиштип, Драган Анастасов, а потоа  се дружеа со најмладите кошаркари чија среќа беше неизмерна. Ваквата донација е…