Tag: музика

ДНК СО НОВА ПЕСНА – “КОГА БИ ЗНАЕЛА СЕ” (ВИДЕО)

ДНК во свој стил со посебна новогодишна и божиќна честитка за сите свои фанови, пријатели и вљубеници во модерниот звук. Тие објавија нова песна со наслов „Кога би знаела се“. Композицијата веќе очекувано е на проверениот тандем – Панчо и Лазар Цветковски, односно музиката е заедничка, текстот е на Панчо, додека аранжманот е дело на…

JAZZNA JAAZ QUARTET СО КОНЦЕРТ ВО КАВАДАРЦИ!

Со почеток од 20 часот во Домот на културата ,,Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци официјално ќе биде затворена традиционалната манифестација ,,Кавадаречка културна есен 2018“.Манифестацијата донесе четириесетина културни и уметнички настани, исклучително добро посетени и тоа театарски претстави (премиери и гостувачки) концерти на блуз, џез и класична музика, ликовни и фотографски изложби, промоции на книги…

ВИКТОРИА ЛОБА СО ПРВ СТУДИСКИ АЛБУМ – “НОВ СВЕТ”!

Популарната поп пејачка Викторија Лоба ги покани своите фанови на промоцијата на нејзиниот прв студиски албум која ќе се одржи во ресторан FOUR во понеделник во 19 часот. Викторија Лоба е родена во Таганрог, Ростов, Русија на 17 октомври 1988 година. На свои 8 години, со семејството се преселува во Скопје. Таа се појави на…

2BE ДЕБИТИРА СО “100 ПЕСНИ” НА МАКЕДОНСКАТА СЦЕНА! (ВИДЕО)

Скопскиот поп-рок бенд 2Be дебитира на македонската музичка сцена со “100 песни”. Комплетен автор на нивниот прв сингл е Ѓорги Крстевски и неговата продукција “KM Entertairment”. Спотот за песната е снимен со техниката “ОNE TAKE” и е меѓу првите такви видео записи во Македонија. “Веќе подолго време работиме на наша авторска музика, но не беше…

“ЈАБОЛКИ И КРУШИ ЗА УМЕТНИЧКИ ДУШИ” -АКУСТИЧЕН КОНЦЕРТ НА МИЈАТА!

На 30ти Ноември во Македонската Филхармонија ќе настапат Мијата со свој акустичен кабаре концерт под наслов “Јаболки и круши за уметнички души”. Овој концерт е симбиоза на музика и театар и ќе ги исполни сите сетила на публиката, а ја издвојува Мијата како мултиталентиран артист која успева да раскаже приказна сублимирана од нејзините авторски песни.…

ФЕНИКС НА РИТА ОРА СО РЕКОРДНА СЛУШАНОСТ!

Новиот албум на Рита Ора под наслов Феникс беше промовиран денеска со нови 12 песни. На само неколку часа од пуштањето на песните во етер, тие беа меѓу највртените и најслушаните во светот. Веќе има повеќе од една милијарда стримови! Ова е нејзин втор албум после првиот кој го издаде во 2012та година. Моментално се…

БРУНО МАРС ДОНИРАШЕ 24 000 ОБРОЦИ!

Светски познатата музичка ѕвезда Бруно Марс донираше 24 000 оброци во Хаваи за претстојниот празник Ден на благодарноста. Донацијата е во рамките на организацијата Salvation Army . Тоа е организација која работи со хумана мисија хранејќи ги гладните и помагајќи им на сиромашните и обесправените во повеќе од 131 земја. Нивните најглавни мисии во моментот…

КАЛИОПИ СО КОНЦЕРТ ВО БЕЛГРАД ОВОЈ МЕСЕЦ!

Популарната поп дива Калиопи најавува голем концерт во Сава Центар во Белград на 23ти Ноември. Со својата специфична боја на глас, моќната интерпретација и харизматичност, како и со нејзините бројни хитови и евергрини, нејзините концерти се секогаш привлечни за сите љубители на поп и рок музиката. Во својата долга кариера важи за еден од најголемите…

ДЕНЕС ЗАПОЧНУВА УМЕТНИЧКИОТ ПРОЕКТ “СФЕСТ”!

‘’СФЕСТ’’ е мултидимензионален уметнички проект чија цел е да ја подигне свеста на граѓаните во Битола за еколошката состојба на нашата животна средина, да промовира чиста животна средина, рециклирање и апциклирање, со користење на различни медиуми како различни творечки работилници и музиката како уште еден вид на алатка за пренесување на нашата порака и зближување…