Tag: Претстава

ПРЕТСТАВАТА “ОЛИВЕР ТВИСТ” ЌЕ СЕ ИЗВЕДЕ ВО “ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА И МЛАДИ”

Претставата „Оливер Твист“ на 10 јануари (четврток) од 19 часот се игра во Театарот за деца и младинци. Работена е според истоимениот роман на Чарлс Дикенс, кој е лектира во основното образование. „Извонредната драматизација на добро познатата приказна, овојпат во стихови од страна на режисерот Срѓан Јаникијевиќ, им нуди на децата една сосема несекојдневна, нетипична…

ПРОМОЦИЈА НА “ВЕРОНИКА САМАРАК„ ОД АНТОН ПАНОВ!

Во четврток, на 13 ноември, во 20 часот во НУЦК ,,Антон Панов” Струмица ќе биде промовирана втората драма на писателот Антон Панов, “ВЕРОНИКА САМАРАК”, никогаш досега печатена, ниту поставена на сцена. Промоцијата ќе биде во склоп на чествувањата по повод патрониот празник на градот Струмица, но ќе биде и мал прилог во одбележувањето на педесетгодишнината…

“ЕДЕН МЕСЕЦ НА СЕЛО” ПОВТОРНО ВО МНТ!

Претставата “Еден месец на село” кое беше премиерно прикажана на 29ти Септември оваа година повторно ќе биде изведена во МНТ на 10ти Декември во 20 часот. Повеќе за претставата: Иван Сергеевич Тургењев е руски писател, поет и драматичар, роден пред точно двестe години – во 1818 г. Во историјата на литературата останува препознатлив по реалистичните…

“Животот на Молиер” вечерва во МНТ

Животот на Жан Баптист Поклен де Молиер во изведба на театарската трупа на МНТ под водство на Михаил Булгаков, спомнатиот де Молиер и Александар Поповски. УЛОГИ: Никола Ристановски – Жан-Батист Поклен де Молиер, познат драматург и автор Сашка Димитровска – Медлен Бежар, актерка на де Молиер Емил Рубен – Шарл-Вадле де Лагранж, актер со прекар…

ВО СРЕДА ВО 20 ЧАСОТ ПРЕМИЕРА НА ПРЕТСТАВАТА “ЗАБРАНЕТО СМЕЕЊЕ” !

На 07ми Ноември во 20 часот во НУЦК “Антон Панов” во Струмица премиерно ќе биде изведена претставата “Забрането смеење”. „ЗАБРАНЕТО СМЕЕЊЕ“ е претстава која раскажува навидум едноставна семејна приказна за 43 годишниот Борис, кој има богата сопруга и со неа е во брак 20 години. Во последните 5 години тој ја има и помладата љубовница…

Второ издание на Меѓународниот театарски фестивал “Отело” започнува утре!

Меѓународниот театарски фестивал “Отело” во Гостивар ќе започне утре и тоа ќе биде негово второ издание. Фестивалот ќе се одржи во центарот за култура “АСНОМ” во наредните пет вечери и ќе бидат изведени пет претстави на албански јазик. Првата вечер (05 ноември) ќе започне со претставата “Самоубиец” на авторот Николај Ерман, национален театар – Тирана.…