Tag: технологија

ХУАВЕИ ГО ПРЕТСТАВИ НОВИОТ “П СМАРТ”! (ВИДЕО)

Huawei P Smart е новиот буџетски модел од кинескиот гигант за паметни телефони и е еден од најевтините телефони со популарниот 18: 9 екран. Предводниците на Huawei се одлични, но дали P Smart може да се справи со конкуренцијата од сопствениот буџет на под-брендот. 

ОСНОВЦИ ОД БИТОЛА СО ИНОВАЦИЈА “СМАРТ-ВЕНЕЦИЈАНКИ”!

Последен проект со кој тимот на “Млади иноватори” од ОУ Даме Груев се претстави пред пошироката јавност е иновација-патент, која што се однесува на искористување на сончевата енергија за осветлување. Насловот на проектот е „Smart-венецијанки“, односно со поставување на соларни панели од надворешната страна на венецијанките-сончевата да се претвора во електрична и потоа електричната енергија…

СТРУМИЧАНКАТА ЕЛЕНА НАЈДЕНОВСКА СО НОВО НАУЧНО ОТКРИТИЕ ВО ШВАЈЦАРИЈА!

Елена е родена во 1987 во Струмица каде завршува основно образование и гимназија. Подоцна студираа на електро-техничкиот факултет на Федералниот Технички Универзитет во Лозана, Швајцарија каде што и магистрира во 2012 со специјализација во процесирање на сигнали. Неодамна докторира на факултетот за биологија и медицина на Лозанскиот Универзитет во доменот на науките за живиот свет…

МЕБЕЛ И ЕНТЕРИЕР ОД РЕЦИКЛИРАНА ПЛАСТИКА! (ФОТО+ВИДЕО)

Холандската старт-ап фирма Plasticiet има за цел да создаде вредни нешта од рециклирана пластика за употреба во дизајнот на ентериер и мебел. Со седиште во Ротердам, бизнисот го основаа дизајнерите Мартен ван Миделкоп и Јост Дингеманс. Користејќи рециклирана пластика собрана и преработена во соработка со компании за рециклирање низ цела Холандија, Plasticiet произведува пластични материјали…

ЛЕТАЛОТО НА НАСА СЛЕТА НА МАРС (ВИДЕО)

По 205-дневно патување низ вселената, сондата на НАСА “Инсајт” е безбедно на површината на Марс. Зададено со гледањето под површината на Марс и мапирање на подземјето на планетата, InSight се спушти во 02:52 часот. ЕТ во сончев печ на здодевен пејзаж во екваторијалните рамнини Елисиум Планитија. Вознемирените тимови на научници и инженери, групирани заедно во…

BABCOCK RANCH – ПРВИОТ ГРАД НА СОЛАРНА ЕНЕРГИЈА!

Babcock Ranch е град во Флорида, кој е најавен како прв американски град кој е целосно напојуван од соларни панели – и брзо се обликува како еколошки пример за остатокот од нацијата. Можеби најважно, градот е замислата на Сид Китсон, поранешен рагбист кој настапуваше за екипите Далас Каубојс и Грин Беј Пакерс – спортист со…

РОН ХАУАРД ЗА ВАЖНОСТА НА ПАТУВАЊАТА НИЗ ВСЕЛЕНАТА!

Во својата долга шоу-кариера, Рон Хауард се чини дека го направил сето тоа што еден млад човек го посакувал. Од играње на сакани ТВ-ликови како што се тужениот главен лик Опи Тејлор во шоуто на Енди Грифит и 50-годишниот средношколец Ричи Канингам во комедијата Happy Days, па се до режирање на блокбастер филмови како Beautifull…

ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ВУЛКАНСКИТЕ ГЕЈЗЕРИ!

Во долината на Источна Африка, постои вулкански ров долг 2.000 милји, кој полека го раздвојува континентот, нежно се спушта кон хоризонтот, со што се отвора патот до високите ескапи, каустичните сочни езера и една од најголемите концентрации на диви животни во Африка . На помалку од еден километар далечина лежи границата на националниот парк Хелс…

5 ТЕХНОЛОШКИ ИНОВИТЕТИ ЗА 2018

3Д метал принтер Сега печатарите можат да прават метални предмети брзо и евтино. Способноста да се направат големи и комплексни метални предмети по порачка би можело да го трансформираат производството. Вештачки ембриони Истражувачите најдоа начин да создадат структура на ембриони од матични клетки без употреба на јајце клетки или сперматозоиди. Со користење на вештачки ембриони…