TOП 10 ТУРИСТИЧКИ ДЕСТИНАЦИИ ЗА 2019ТА ГОДИНА!

МЕКСИКО СИТИ

Во Мексико Сити вкусете ги оригиналните вкусови на царската пченка. Не е тешко да се најде топла, свежа тортилја во Мексико Сити. Овие тортили се направени од обработено пченкарно брашно. Меѓутоа, растечкото движење во главниот град на Мексико од 22 милиони се фокусира на заживување на земјиштето со староседелски видови со пченка и ги подготвува на традиционални начини. Обидете се со Молино “Ел Пујол”, славен готвач на Енрике Олвера од тортилериата, кој исто така служи и тамалес, грав со долги коси и обликувани верзии на елота (скара на пченка на кора). Или органски тортила чинтли, со куркума тортиљи и млечни производи направени со пченка и чоколада. Овие радикални готвачи на тортила се во чекор музичарите и уметниците во градот кои се изразуваат себеси со обновено чувство на гордост за сето она што е Мексико.

Побарајте го вкусот на новиот градски активизам за храна на Масала и Маиз. Тоа е резиденција на истражувачки проект за пченка и место за собирање на заедници, кое ги комбинира кулинарните традиции од семејните корени на основачите – мексикански и јужноазиски – со јадења како што се тамалес полнети со мармалаи миризлив наут.

АМАЗОНСКИТЕ ЏУНГЛИ – ПЕРУ

Амазонските дождовни шуми опфаќаат повеќе од половина од земјата во Перу. “Имаме ниски џунгли, високи џунгли, облачни шуми, поплавени шуми, огромни мочуришта, водопади, урнатини од џунгла,изолирани планински врвови, па дури и најголемата документарна термална река во светот – реката Вриењето на Амазон”, вели перуанскиот геотермалист и истражувач за National Geographic – Андрес Рузо. “Една од моите омилени работи е мешавината на кујни и култури”, вели Рузо. “Готвачите ги истражуваат дивите џунгли за следниот храбар вкус”. Најдобриот готвач во Лима, Педро Мигел Шиафино се здружи со операторите за реки Aqua Expeditions за поддршка на одржливи риболовни практики во резерватот Пакаја Самирија, каде што плови Арија Амазон. Создавањето на североисточниот пешачки парк Јагуа во Перу во 2018 година допринесе за развојот на милиони хектари на Амазонски џунгли тоа треба да бидат подготвени за туристи наскоро.

ФАНЏИНГШАН – КИНА

Фанџингшан е едно од најновите кинески места заштитедни од УНЕСКО како светско наследство.Тоа е свет будистички локалитет со 48 храмови кои стојат на планината за кои вреди да се искачи. Фанџингшан ги наградува туристите со бизарни камени формации додека над облаците стои планинскиот венец на планината Вулинг.. Најголемото искачување е на Златниот Самит и на Црвениот Облак со височина од 7,664 метри, два врвови врзани со мост. Можете да го прескокнете качувањето и да се качите на врвот со жичарница, но пешачењето нуди внимателен поглед на богатиот биодиверзитет на Фанџингшан, во кој се вклучени ендемични и ретки видови, како што се мајмунот со сива пупка.
Тонгрен, кој се наоѓа во источната провинција Гуичжоу, е портата на планината Фањинг, или Фанџингшан. Автобуси возат до планината од аеродромот Тонгрен.

ДАКАР-СЕНЕГАЛ

Главниот град на Сенегал се наоѓа на Кап Верт, западниот полуостров во Африка. Се претставува со лесна дефиниција – стилски и хаотичен, гордо западноафриканско место, но со француски како официјален политички јазик. Луксузни спортски возила ги делат патиштата со запрежните возила. Живите плажи привлекуваат сурфери, обожаватели на сонце, професионални борачи и сенегалски овци. “Возење по должината на крајбрежјето Корнише е со прекрасни погледи на океанот од едната страна и возбудата на суеверниот пазар од друга страна”, вели академскиот истражувач Абит Бхандари, кој живее патувајќи често помеѓу Дакар и Њујорк. “Кога мислам на Дакар, мислам на град на контрасти.” Ноќниот живот се движи кон хипнотични танцувачи на балакс и сенегалски хип хоп.

ДОРДОЊА – ФРАНЦИЈА

Замокот на сликовницата доведУува до романтични фантазии во Дордоња, но вистинскиот шарм на овој регион во југозападна Франција лежи во богатството на својата долга негувана култура. Обележувајќи 100 години во 2019 година, Félibrée е годишна прослава на сите окситански работи, вклучувајќи храна, музика, танц и јазик кој наликува на француски, шпански, италијански и каталонски. “Ние сме многу приврзани за нашата земја и за нашите разлики, но во исто време ние сме вистинска земја на добредојде”, вели Жан Боннефон, посветен окситанист. “Félibrée е доказ за ова.” Иако Дордоња е исклучително пастирска, не може да се каже дека е надвор од туристичката мапа. Само обидете се да најдете паркинг во Sarlat или изнајмување кајак на реката Dordogne во летниот ден. Постојат девет ресторани со пет ѕвезди, масивни хотели и терени за голф, како и 15 локации на светско наследство на УНЕСКО. Но, со оглед на тоа што Франција доби 87 милиони посетители во 2017 година, релативната посетеност е далеку од најлуксузните богатства на Дордоња.

КАНТЕРБЕРИ – НОВ ЗЕЛАНД

Тие го нарекуваат својот сценски народ Godzone, кратенка за Божја сопствена земја. Во 2019 година, GODZone – најголемата трка од ваков вид во светот – ќе се одржи од 10 до 17 март преку регионот Кантербери до Алпите на Јужниот Остров. Настанот е во соработка со Олимпијадата-The Amazing Race mash-up комбинирање на пешачење, планински велосипедизам, качување, кајак и малку спиење. Придружете се пред и по трката во крајбрежната Акароа, местото на домаќинот. Качете се на вашата Godzone авантура со пешачење и набљудување на ѕвезденото небо во Кентербери, посебно во Аораки, националниот парк.

ХОАНГ ЛИЕН СИН – ВИЕТНАМ

Благодарение на новата врска со жичарница, туристичкиот сообраќај е во пораст во Фансипан, највисокиот врв на Виетнам. Сепак, поголемиот дел од овој северозападен планински регион останува несигурен, рурален и свет далеку од бурните предизвици, со површина од околу 195 километри на југоисток. Посетите на туристите се најчесто во близина на националниот парк Хоанг Лин Сон и соседната долина Мионг Хоа, потоа се одмораат во планинарските домови меѓу Хмонг, Ред Дао, Тај, Џија и другите етнички малцински групи. Сапа сестрите се одржлив туристички потфат во сопственост на локалните жени кои нудат неверојатни авантури. Постои и национална географска единствена ложа во светот која е напикана на врвот во Националниот парк Хоанг Лин Сон каде што гостите можат да ги откријат културите, јазиците и традициите на различни племиња на Са Па.

ГРЕНЛАНД

Најголемиот остров на светот слави 10 години од самоуправување во 2019 година. Додека сеуште е еден чекор помалку од целосната независност од Данска, Гренланд веројатно е на највисокото место кога станува збор за авантурите надвор од нормалниот свет, како што се екстремните хели-скии, морски кајак меѓу високите ледени плочи и возење со кучињата на врвот на светот во близина на Куанаак. Околу 80 проценти од островот е покриен со ледената плоча на Гренланд, и ниту еден пат не ги поврзува градовите. Пловењето се одвива во дивината преку чартер брод, фериброд, хеликоптер или авион. Една од најпознатите туристички атракции таму е качувањето на цврстите карпести ѕидини на фјордови на Јужна Гренланд. Гренланд е сведок на блескави северни светла кои се прикажуваат во оддалечениот Национален парк Североисточен Гренланд, кој е најголем во светот, покривајќи област поголема од двојно поголема од Калифорнија.

ОМАН

Владетелот на Оман во последниве години се обиде да ја врати коњската култура на султаната. Тој ги санкционира растојанијата помеѓу возилата и рамните трки за да го заживее интересот кај својот народ. “Увезува” Арапи во земјата за да ја зајакнат популарноста на популација. Јавачите на коњи можат да ги истражуваат планините Хаџар, да заминат длабоко во изворите на Вади а Накур и после неколку милји да јават подолжината на плажите во Заливот Оман или бескрајните црвени дини од Руб ал Кали. Оманските јавања за време на одмор бараат средно ниво на вештина за јавање и се појавуваат со искусни локални јавачи.

КАНЗАС СИТИ – МИСУРИ

Повеќето посетители на овој град доаѓаат за скара и џез музика, но се почесто се наоѓаат фатени во урбаната ренесанса која ја нудат локалните места. Неодамнешните дополнувања вклучуваат Хотел Музеј Канзас Сити, реконструкција на Саво Хотел од 1888 година и бесплатен RideKC трамвај. Тој минува неколку километри за да дојде во близина на Музејот на Националната светска војна, каде што настаните на Големата војна продолжуваат во 2019 година. Во историскиот 18-ти вински џез-регион, посетете го американскиот џез музеј и музејот на бејзбол лигата. Западно од центарот на градот, покра празните индустриски објекти се наоѓаат ретро-кул трговците и клубовите, како што е “Бродот”, реставрирана 1930-та година. Локалот Вест Ботомс зборува за историјата на Канзас Сити, додека пак возовите на трговијата се движат низ средината на земјата. Но, без разлика каде ќе отидете во Канзас Сити, ќе се чувствувате како дома. Градот има голема душа. Прошетајте низ центарот на градот, да дознаете за неодамнешните напори за ревитализација и да слушнете приказни од живописното минато на Канзас Сити со оригиналните турнеи на локалните водичи.

About

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *